Většina zamzlých ledových ploch byla poznamenána sněžením začátkem týdne. V noci na pátek dorazil nesmírně teplý vítr, v mnoha místech naměřili rekordní teploty. Ledu překvapivě prospěl, ne každému samozřejmě. Slabě zamrzlé plochy velmi rychle roztály, ale několik údolních nádrží v povodí řeky Želivky udrželo led až do něděle. Možná to platí i o rybnících v Lužických horách, které zůstaly zamrzlé minimálně do soboty. Vyloženě promarněnou příležitostí byla šumavská jezera.
Teplý vítr velmi rychle přeměnil sníh na ledě a dokonce i sněholed ve vodu, takže byl odhalen původní tvrdý, černý led. Pro tuto sezónu je typické bruslení na vodě, dříve tak vzácné. Další kuriozitou je, že i když taje a prší, na většinu ledů jsme nastupovali zcela snadno, ještě v neděli to bylo možné na některých plochách, ale třeba na v.n. Sedlice už mezi bytelnou ledovou desku a břeh pronikla voda, protože stoupla hladina jezera kvůli dešti v povodí obou řícek, které po splynutí tvoří Želivku.
Lipno vypadalo velmi slibně na webkamerách. Realita byla horší. Led sice nádherně tvrdý a v místech, kde dříve ve sněhu nechodili lidé, i nádherně hladký – ovšem i tenký, jarně křehký a děravý jako ementál. Lipno je bohužel jen málo chráněno okolními kopci, vítr vane daleko silněji a nic neodcloní sluneční paprsky jako v údolních nádržích Želivky, případně rybnících v Lužických horách.
Z nouze jsme vyzkoušeli Křišťanovický rybník nedaleko Libínského sedla, téměř 800 metrů nad mořem. Ve třetině plochy, podél celého jižního břehu byl led nádherně hladký, tvrdý a hlavně – unesl nás. Dokonce s dostatečnou rezervou. Ve středu a v severní části led zeslábl slunečním svitem. I na tomto rybníku následkem dešťů stoupla hladina, a to způsobilo vznik podvodních ledů. Původní ledová plocha přimrzla k písčitému dnu u břehu a ke kamenům u hráze. Vzestup hladiny o 20 cm zvedl celou ledovou desku, ale ulámané pobřežní kry zůstaly zachycené pod vodou. Důkladně. Ani páčení zkoumací tyčí o mohutnou plovoucí ledovou desku podvodní led neutrhlo, jen po rozbití úderem okamžitě vyplavaly malé kry.
Chybou bylo nevyzkoušet vysoko položená šumavská jezera. Povrch mohl být zbaven sněhu stejně jako všechny ostatní ledové plochy, ale lepší odstínění od slunce i větru mohlo zachovat dostatečnoiu sílu ledu. Podobná příležitost se nebude jen tak opakovat, jezera sice zarmzají každou zimu, ale sníh na nich neroztává.
Mnozí nevěřili, že po několikadenních (i nočních) teplotách kolem +12 je stále možné najít velice slušný led na bruslení. A diví se i zkušení dálkoví bruslaři. Naštěstí to mohli zažít a pátý týden sezóny hodnotí jako velice vydařený.
Lipno-rano jeste led, ted odpoledne uz prevazne voda, jde to rychle, snad jeste primrzne.
RANO
ODPOLEDNE