Na Nový rok jsme uskutečnili vlakem průzkumnou výpravu na Vysočinu do okolí Žďáru nad Sázavou. Místní zrcadla nás naprosto nadchla a proto jsme se v sobotu vrátili pro změnu autem ve více lidech. Všeobecně nyní platí, že o tloušťce ledu rozhoduje především nadmořská výška a také zastínění nebo naopak otevřenost příslušné vodní plochy. Nejsilnější led mají teď rybníky nacházející se nad 700 m. Se suchou nohou jsme otestovali bruslení na Medlovském rybníku a Sykovci poblíž osady Tři Studně. Oba rybníky mají vynikající hladký led silný 8-9 cm. U rybníků ve výšce nad 600 m rozhoduje jejich poloha a velikost. Síla ledu se pohybuje od 2 do 7 cm. Níže položené vodní plochy jsou zatím pokryté příliš slabým ledem a pro neotužilce jsou nebruslitelné.
Medlovský rybník je jednoznačně králem současného bruslení na Vrchovině. Má naprosto úžasné hladké černé zrcadlo. Navíc jeho okolí je nejromantičtější s krásně ojíněnými hlubokými lesy. Skvělí fotografové jako Radek Mikuláš tu mají nekonečné možnosti pro focení tajuplných zákoutí a nádherných ledových detailů. Bruslení tu je naprosto bezpečné, jen někde u břehů je slabší novější led o síle asi 4-5 cm. Hranice hlavní silné ledové desky a slabšího průhledného ledu je výrazně patrná. I slabší temný led nás ale bez problému všude udržel.
Video zde: https://www.facebook.com/kamila.hnykova/videos/10225296057296372
nebo : https://youtu.be/tN-28Jdq3Wk
Sykovec – je v současné době polovypuštěný, ale přesto nabízí krásné bruslení. Před námi se na něm projel jen krátce jeden bruslař. Poté, co nás místní chataři pozorovali ze břehu při bruslení, začali také vytahovat své brusle a na ledu se osmělovat. V sobotu už na Sykovci, na rozdíl od Medlovského rybníka, hrály hokej a proháněly se všechny generace obyvatel Tří Studní. Na Nový rok jsme tu zažili nádherný západ slunce do mlhy. Pro zahřátí doporučujeme Krčmu na náměstí, kde vaří mimo jiné i vynikající polévky.
Konventský rybník má úžasnou polohu. Umožňuje bruslení mezi proslulými barokními stavbami Jana Blažeje Santiniho Aichela. Na Nový rok byla bruslitelná jihozápadní část rybníka, kde byl led silný 5-6 cm. Na druhé části byl led slabší – asi 4-5 cm. V současné době se dá patrně bruslit na celém rybníku. Hranice mezi novějším slabším ledem a silnějším byla velmi výrazná.
Pilská nádrž leží v otevřené krajině a má obvykle slabší led než okolní rybníky. Na Nový rok měl led tloušťku u východního břehu jen 2 cm, na západní zastíněnější straně a v severnější užší části kolem 4 cm. Ani projít po ledu dál od břehu jsme se zatím neodvážili. Pokud mrazy nepovolí, je šance na parádní bruslení v dosahu žďárské MHD. Na břehu jsou pro odvážné bruslaře připravené převlékárny.
Velké Dářko je jednoznačně největší vodní plochou okolí Žďáru. Na hlavní ledové ploše je v současnosti led o síle 4-5 cm. Silnější je led v jihovýchodní zátoce, kde jsem naměřil tloušťku 7 cm. Zde jsme se odvážili bruslit. V sobotu odpoledne teplota vystoupala nad nulu a roztál na zmrzlé hladině slabý sněhový poprašek. Zažili jsme tu parádní bruslení na vodě. Na slabší led při teplotě nad nulou jsme se neodvážili. Honza S. by to asi dal.
Bruslení pod Zelenou horou je fotkou roku. Autorka ale slíbila, že bude ještě více lepších fotek z budoucích bruslení.
Nemám o nic skvělejší fotky než vy, jenom bych k nim asi uměl dodat květnatější komentáře. Zvládli jste si skvěle zabruslit i to parádně zdokumentovat.