Zážitky z bruslení 2. prosince doplněné o souhrn postupů a dovedností při obtížném vstupu a výstupu na led.
Někdy je náročné dostat se na led i z ledu. Popíšu důležité pomůcky, dovednosti a postup.
- Nástup je náročnější. Ze břehu nelze přesně zjistit, jak se bude led chovat. Výstup bývá na konci bruslení, tak tolik nevadí, když se nepovede.
- K nástupu je vhodné prkno, dlouhé prkno, ideálně co nejdelší. Mně se do auta vejde čtyřmetrové, ale už jsem potřeboval i výrazně delší. Když je auto daleko, poslouží kmen, ideálně dva vedle sebe kvůli rovnováze, klouzání, roznesení hmotnosti atd. Nejlepší jsou pořezané či vyvrácené menší srmčky – je dobré mít s sebou sekerku na odvětvení, větve překážejí.
- Je-li na místě víc lidí a nastupuje-li se přes prkno, kmeny apod., je nutné mít brusle pevně v batohu či si je případně nechat hodit od parťáků na pevné zemi. Brusle se nikdy nenechávají ležet na ledě, aniž jsou připnuty k botě. Praskne-li led, brusle klesne a vylovit ji bývá hodně složité – ve vodě není vidět, může to být docela hluboko, je třeba ponořit hlavu, atd. Nikdy se brusle neposílají po ledě!!! Srandovně kličkují a vždy skončí daleko od adresáta nebo rovnou ve vodě. K hození je potřeba, aby házející uměl házet a chytající uměl chytat, chyba se nesmí stát Také je dobré se na náročný nástup moc neoblékat, zvláště pokud je někdo na břehu a schopný věci později podat či hodit. První, který úspěšně nastoupí, otestuje led, případně z ledu najde místo snadnější pro nástup – protože má možnost přesně zjistit, jak kde je led silný.
- Po překonání slabého kraje hned na brusle. Hmotnost postavy roznesou lépe než chodidlo. Pak se bruslí a přemítá, jak vystoupit
- Lpění na výstupu po kmenech je značně riskantní, obvykle vlhké. Pokud existuje jakákoli jiná možnost, bude pravděpodobně vždy lepší. Po bruslení bývá led rozrušený, nalámaný. Potom se kmeny pravděpodobně pod bruslařem potopí, jak ukazují snímky z druhého breuslení sezóny. Pokud nejde vystoupit jinak, je třeba kmeny prověřit, upravit či přemístit na lepší místo. Zásadně vždy vystupuje první ten, kdo je nejšikovnější či nejlehčí. Nakonec jde vždy nešika a smolař To platí pro všechny komplikované výstupy, nejen po kmenech. Zachováním této posloupnosti zůstanou aspoň někteří suší, resp. ti na břehu mohou pomoci.
6. Někdy se dá vystoupit ručkováním po kmeni nahnutém nad led nebo po čemkoli, co je dosažitelné z pevné části ledu, třeba molo. Pokud tam nic takového není a led u břehu je zaručeně slabý, zbývá jediná možnost. Najít místo s měkkým dopadem na břehu, rozjet se co největší rychlostí a kritický úsek u břehu překonat po dvou. V momentě, kdy led pod nohama povolí, nastává „penalta“, dovednost fotbalových útočníků. Tělo do polohy plavmo, nohy v kolenou prudce vykopnout nahoru. Bude-li rychlost dostatečná, slabé místo bruslař přeletí a přistane v suchu. Přiložené video zachycuje povedený pokus. Před tímto druhem výstupu doporučuji na břeh hodit vše, co není potřeba – mobil, bundu, batoh, tyče, hole apod. Rukavice ne, ty musí být vždy na rukou. Plavání ve vodě s ledovou tříští dokáže holé ruce nepříjemně pořezat.
7. Existují i tací bruslaři, kteří vystoupí tak, že se rozjedou, kousek před břehem odepnou jednu brusli, kterou si vezmou do ruky, pokračují po jedné. Když začne led povolovat, natáhnou nohu bez brusle a dlouhým krokem ťápnou na pevninu. Zbytek odskáčí po jedné noze, aby si neztupili připnutou brusli. Video s tímto pokusem už tady je.Když se výstup nepovede, tak to nevadí, neboť je to už konec bruslení. Po námaze je dobré se umýt
8. V případě, že na jezeře plave silná deska ledu a kvůli vzestupu hladiny se nachází dále od břehu, může být nejlepší možností k ledu doplavat. Samozřejhmě jen v případě, že ledový příkrov je opravdu silný hned od kraje. Prolamování slabým ledem může být náročné. Kdyby plovoucí deska nebyla dostatečně silná, mohlo by se stát, že se na ni bruslař vůbec nedostane a bude se jen prolamovat. Plovoucí ledový příkrov bývá relativně blízko, v našich podmínkách se nejspíš nesetkáme se vzdáleností větší než 15 metrů. To jde přehodit, tj. brusle, oblečení, batoh atd. nejprve hodit na příkrov, potom přeplavat. Při více lidech si to mohou házet, kdy uznají za vhodné. Výstup z příkrovu bude asi jednodušší. Při bruslení se třeba najde místo, kde je příkrov blízko břehu, nebo nějaká jiná možnost suchého výstupu. Jednou z možností je odlomení velké kry od příkrovu. Na kře pak bruslař či bruslaři driftují ke břehu. Odstrčení od příkrovu a případné „pádlování“ pomocí naší oblíbené zkoumací tyče.
9. Další zkušenosti, prosím, sdílejte do diskuse či na fb Bruslení v Česku.