Podle předpokladů teplý vítr a déšť smyly sníh z ledu, v Podkrkonoší se tedy stále dá bruslit. Rybník Zákřežník v Martinicích není úplně malý a navíc nabízí různé ledové zajímavosti.
Bruslení na vodě je vždy svátkem, skluz je neobvykle hladký, světelné odrazy zajímavé a spolu bruslící lze pozorovat vzhůru nohama, jakoby bruslili pod ledem. Na Zákřežníku se vytvořily názorné ukázky nerovnosti přírodní ledové plochy. Žádný přírodní led není zcela pravidelně vodorovný. Kromě malých nerovností, které pocítíme bruslemi, se vyskytují prohlubně i vrcholy. Ty nejsou normálně vidět, pozná se to, když je na ledu voda. Na Zákřežníku jsme bruslili většinou na přibližně dvou centimetrech vody, v jednom místě byla ovšem hloubka po kotníky, s nasazenými bruslemi samozřejmě. Rozsáhlé nerovnosti vznikají napětím ledu, který vzniká ve stejném místě jako hladina vody, ale led má oproti vodě větší objem. Takže buď někde praská, nebo se ohýbá. Nahoru nebo dolů. Minulý týden byla na Lipně deprese, ve které by šlo dobře bruslit, ovšem s vodou po pás. Zákřežník je menší, tak jsme se dostali na nějakých 10 centimetrů.
V místech, kde si voda vymlela otvory, se točí pěna z olší. To nevěstí nic dobrého, proudění vody led rychle mění v další vodu. Zatím je to pěkný úkaz, zanedlouho v tom místě bude z původní kapiláry velké oko.
Na Nový rok snad Labská, tam byl led mohutný, snad půjde nastoupit. Dostáváme zprávy z Rozkoše, ale vyhlídky na Nový rok nejsou rozkošné. Možná se spojí novoroční bruslení s novoroční očistou.