Silná obleva na začátku roku rozpustila téměř veškerý led v Česku. Zachovaly se jen rozsáhlé kry, na které se ale nedá snadno dostat, a to jen na Labské a nakonec velmi omezeně na v.n. Mšeno v Jablonci.
Nadějné ochlazení na Tři krále přišlo s mírným sněžením. Od té doby přecházejí vlny srážek. Kde se utvořil led, je na něm i vrstva sněhu. Zajímavé ovšem je, že i led blížící se síle 3 cm, neudrží člověka ani chvilku, okamžitě se láme. Přitom vypadá jako černý, pevný led. Nejspíš je to způsobeno tím, že po jediné trochu chladnější noci už se teploty pohybují jen lehce pod nulou a hlavně vrstva sněhu izoluje led. Případný chladný vzduch teplo ledu neodebírá, naopak voda pod ledem, která má obvykle kolem +2 C, teplo ledu předává. Takže teplo zůstává v ledu a působí jeho křehkost, i když to na něm není vidět jako na ledu vyhřátém sluncem, tzv. „jarním“. V sobotu, 8. ledna, byl nejsilnější led na horní nádrži soustavy Trnávka, ale ani tři centimetry neměly žádnou nosnost, k prolomení došlo okamžitě při prvním kroku.
Jistou výhodou nepříliš chladného počasí je to, že na velkých plochách se dobře vytvářejí náledě, voda vzlínající mezi břehem a ledovou deskou, případně ze štěrbin mezi krami podél břehu, jak se led láme s poklesem hladiny. Tato voda se dostává na povrch ledu a působí tání sněhu, takže pokud se opravdu v půli týdne výrazně ochladí, budou dnes zamrzlá velká jezera sjízdná po pěkném ledu po celém obvodu. Konkrétně třeba Lipno a Tajemné jezero v horní třetině.
V neděli se bruslí jen výjimečně, stále v Novohradských horách – za titulní snímek děkujeme MS!