Každý rok se začíná bruslit v listopadu. Na Islandu, v Kanadě, na Sibiři a snad i na samém severu Evropy či v Alpách se obvykle bruslí už v říjnu, ale v Česku zatím nacházíme led v listopadu. Oproti roku 2021 bruslíme o trochu dříve, ale na druhé bruslení jsme si museli počkat až do prosince. Sezóna je tedy zahájena a teď napjatě sledujeme, co všechno zamrzne dále.
První bruslení prověhlo na více místech. Červený rybník u Čeké Lípy. Led kolem 3 cm, při bruslení stále a všude praskal, při bruslení se tvořily pavouky, ale ani za 15 km bruslení ve třech lidech (každý z nich) na omezené rozloze led nepovolil.
Úplně stejně to probíhalo na rybníku U mlejna v Martinicích (Podkrkonoší). Bluslení na slabém ledu ukáže, jak je plastický a co všechno led vydrží. I jeden bruslař snadno vytvoří vlnu, není tedy dobré bruslit příliš rychle. Při takovém bruslení se počítá s koupelí i s tím, že v případě proboření se nebude možné vytáhnout zpět na led, ale bude nutné se prolámat ke břehu. Na obou zmíněných místech ale k žádné nehodě nedošlo. Po každém průjezdu byl led viditelně rozpraskaný, při dalších průjezdech praskal na stejném místě dále, ale ne úplně lehkou postavu udržel. V době bruslení bylo lehce pod nulou, což je důležité. Za nadnulových teplot by takto slabý led ztrácel pevnost. Na U mlejna v Martinicích kolísala tloušťka ledu od 25 mm do 30 mm. Experimentálně zjištěnou hranici prolomení máme 28 mm, ale je pravda, že při tom pokusu jsem si musel dupnout a stál na kanadách. Nordické brusle jsou delší, lépe roznesou váhu. Navíc byl led čirý a nový, teplota pod nulou, takže vydržel i pod dříve stanovenou hranicí prolomení.
Sny spíše než cíle na sezónu 2022/2023:
- bruslit na velkých plochách (celé Lipno, Orlík ač vypuštěný, Vranov, Nové Mlýny, Nechranice, Slapy a možná ještě něco by se našlo 🙂
- bruslit na řekách, celo- či vícedenní výlety (Lužnice, Sázava, Berounka, Otava, Dyje, Morava, Labe, Jizera …)
- bruslit na potocích a říčkách – těch je mnoho a skoro vše stojí za to
- bruslit na Vltavě v Praze, aspoň na částech, ale aby to byl hlavní tok
- z rybníků Třeboňsko, ideálně i po malých stokách, po velkých samozřejmě taky; také velké pískovny na jih od Třeboně
- v blízkém zahraničí by to chtělo Prielom Hornádu a Ottensteiner Stausee na Světlé, Naab či Chamb, Spreewald, atd.
- také nějaké předem nedefinovatelné kuriozity, které se nečekaně zjeví